Joanna Baranowska

położna – seksuolożka – edukatorka ds. laktacji 

WYKSZTAŁCENIE 

  • studia I i II stopnia na kierunku Położnictwo na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym 
  • studia podyplomowe na kierunku Seksulologia Praktyczna na Uniwersytecie SWPS 
  • Kurs specjalistyczny Edukacja i wsparcie kobiety w okresie laktacji na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym
  • Specjalizacja z pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego
  • Kurs specjalistyczny – RKO noworodka (Warszawski Uniwersytet Medyczny) 
  • Kurs specjalistyczny – Leczenie ran dla położnych (Vital Med Warszawa)
  • Szkolenie: Terapia kobiet z zaburzeniami bólowymi typu pochwica, dyspareunia. II edycja (Warszawski Instytut Seksuologii i Psychoterapii)
  • Szkolenie: Terapia pary/związku zgłaszającej się z tzw. „Niedopasowaniem seksualnym”. Genogram seksualny (Warszawski Instytut Seksuologii i Psychoterapii)

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE 

Od początku pracy zawodowej jestem związana z największym szpitalem położniczym w Warszawie. Pracując na oddziale Perinatologii, Bloku Porodowym, a także Bloku Operacyjnym zdobywałam wiedzę nt. rozterek i trudności związanych z narodzinami dziecka w różnych okolicznościach. Towarzyszę kobietom w rozmaitych scenariuszach na przywitanie dziecka, mam okazję wspierać je we wszelkich wymiarach tego doświadczenia. Doskonale rozumiem stres związany z przyjęciem do szpitala, napięcie związane z kondycją tkanek krocza przed porodem, trudy pierwszej pionizacji, a także lęk o dziecko, gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem. 

Pomiędzy dyżurami realizuję się jako wykładowczyni w Szkole Rodzenia “Zosieńka”. Ten wymiar mojej pracy przynosi mi szczególną radość. Prowadzę warsztaty zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży. Mam doświadczenie w zajęciach z najmłodszymi dotyczących higieny, dojrzewania oraz edukacji seksualnej. Współpracowałam z placówkami oświaty (w wymiarze państwowym i prywatnym) oraz fundacjami specjalizującymi się w wyrównywaniu różnic społecznych i edukacyjnych. 

Zanim rozpoczęłam pracę jako położna, odbyłam dwuletni staż w Klinice Położnictwa i Perinatologii WUM w zespole psychologicznym. Towarzyszyłam kobietom podczas konsultacji z niepomyślnym rozpoznaniem położniczym, w trakcie trudności emocjonalnych oraz uczestniczyłam w rutynowej ocenie stanu psychicznego podczas hospitalizacji. 

Doświadczenie szpitalne uzupełniam własną praktyką zawodową sprawując holistyczną opiekę nad przyszłymi Rodzicami. Doceniam możliwość poznawania swoich podopiecznych, rozmawiania z nimi o potrzebach i lękach. Spotkania (zarówno indywidualne, jak i grupowe) zwykle mają charakter swobodnego warsztatu, na którym partnersko zastanawiamy się, jak złagodzić obawy przed wielkim dniem. Przygotowuję kobiety i ich partnerów do porodu naturalnego, do planowego cięcia cesarskiego oraz wszelkich wyzwań związanych z rodzicielstwem. Współpracuję z kobietami doświadczającymi depresji, zaburzeń lękowych oraz zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. W oparciu o aktualną wiedzę medyczną wspieram karmienie piersią, gdy potrzebna jest farmakoterapia. Współpracuje z psychologami, psychoterapeutami oraz lekarzami ze specjalnością psychiatryczną. 

Prowadzę poradnictwo seksuologiczne dla kobiet w okresie okołoporodowym oraz w innych etapach życia. Pomagam rozwinąć to, co najbardziej intymne w atmosferze pełnej zrozumienia i empatii. Wspieram łagodny powrót do seksualności po porodzie, uwzględniający etap życia rodziny i jej nowe potrzeby.  

Miejsce przyjazne rodzinom adopcyjnym, jednopłciowym, patchworkowym, samodzielnym rodzicom i wszystkim pozostałym. Rodzina to rodzina, Wy tworzycie jej definicję ❤️